Basketbol Şampiyonlar Ligi Son 16’ya mağlubiyetle başladık

A takımımız, FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin Son 16 aşamasında istediği başlangıcı yapamadı.

Darüşşafaka’mız, FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi Son 16 J Grubu’ndaki ilk maçında Tofaş ile deplasmanda karşı karşıya geldi.

Maça Troy Caupain, Wayne McCullough, Doğuş Özdemiroğlu, Nathan Boothe, Gabriel Olaseni 5’i ile başlayan takımımız hem hücumda hem de savunmada etkili bir başlangıca imza attı. Başta Olaseni ve Boothe olmak üzere ilk 5’te yer alan 4 oyuncudan sayı katkısı alan Daçka, ilk 4 dakika dolmadan 14-2’lik bir seriye imza attı. Bunun üzerine Tofaş erken mola aldı. Mola dönüşünde oluşturduğu çift haneli farkı koruyan Daçka, birinci çeyreği 31-17 önde tamamladı. İlk 10 dakikada kaydettiğimiz 31 sayının 21’i Olaseni-Boothe ikilisinden geldi.

İkinci 10 dakikalık bölüme Muhsin Yaşar’ın basketleriyle başlayan Bursa temsilcisi, çeyreğin ilk 2 buçuk dakikası içinde, aradaki farkı 8 sayıya kadar düşürdü. (25-33) Bu çeyrekte hücum ritmini kaybeden takımımız, Tofaş’ın arayı kapatmasına engel olamadı. 5 dakika sonunda 15-5’lik bir seri yapan Bursa ekibi, farkı 4 sayıya indirdi. (32-36) Seriye Nathan Boothe’un 2 sayılık basketiyle son veren Darüşşafaka’mız, ağırlıklı olarak serbest atışlardan sayılar üretti. Basit hataların olduğu çeyrekte Tofaş, son dakikalarda iki kez öne geçse de, Doğuş Özdemiroğlu’nun bitime 5 saniye kala attığı üçlük sonrasında takımımız, devreye 48-47 üstün girdi.

Berk Uğurlu ve Doğuş Özdemiroğlu’nun karşılıklı basketleriyle başlayan üçüncü çeyreğin ilk dakikalarında skorun kontrolü Tofaş’ın elinde olsa da, Darüşşafaka’mız oyunun içinde kalmayı başardı ama oyunun hakimiyetini yeniden ele alabileceği fırsatları değerlendirmekte zorlandı. Çeyreğin 5 dakikasından sonra önce Doğuş Özdemiroğlu’nun 3 sayılık basketiyle skora denge getiren Kara Panterler, Wayne McCullough’ın isabetli turnikesi ile yeniden öne geçti. (58-60) Fakat takımımızın üstünlüğü uzun sürmedi ve takımımız son 10 dakikaya 68-65 geride girdi.

Dördüncü çeyreğin başlarında da üçüncü çeyreğin geneline yakın bir oyun oldu. Tofaş, Yiğit Arslan’ın art arda bulduğu basketlerle farkı 6 sayıya kadar çıkardı. (73-67) İlerleyen dakikalarda arayı açan Bursa temsilcisi karşısında skor üretmekte zorlanan takımımız, mücadeleyi 91-81’lik skorla kaybetti.

Gruptaki ilk maçından mağlubiyetle ayrılan Darüşşafaka’mızda maçın en skorer ismi Gabriel Olaseni, 26 sayı, 8 ribaund ve 1 top çalma ile oynarken, Doğuş Özdemiroğlu ise 18 sayı, 7 ribaund, 7 asist ve 2 top çalma ile mücadele etti.

Takımımız, gruptaki ikinci maçında Nutribullet Treviso’yu Volkswagen Arena’da konuk edecek.

TOFAŞ – DARÜŞŞAFAKA
Salon: Tofaş Spor Salonu
Hakemler: Aleksandar Glisic, Zafer Yılmaz, Thomas Bissuel
Skor Dağılımımız: Gabriel Olaseni 26, Doğuş Özdemiroğlu 18, Nathan Boothe 14, Wayne McCullough 12, Sinan Güler 3, Berke Atar 3, Isaiah Pineiro 2, Troy Caupain 2, Troy Selim Şav 1, Görkem Doğan, Eren Has

  1. Çeyrek Sonucu: 17-31
  2. Çeyrek Sonucu: 30-17 (47-48)
  3. Çeyrek sonucu: 21-17 (68-65)
  4. Çeyrek sonucu: 23-16 (91-81)