Darüşşafaka’mızın Basketbol Şampiyonlar Ligi’ndeki konuğu Manresa

FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finalistler belli olmaya başlıyor.

Adını en iyi 8 takım içine yazdırmak isteyen Darüşşafaka’mız, Son 16 J Grubu’ndaki 5. maçında, bu akşam saat 20.00’de, Baxi Manresa’yı Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda konuk edecek. Mücadele, Tivibuspor 2’den canlı yayınlanacak. Mücadeleyi Yohan Rosso (Fransa), Wojciech Liszka (Polonya), Alexandre Deman (Fransa) hakem üçlüsü yönetecek.

Darüşşafaka’mız Son 16 J Grubu’nda oynadığı 4 maçta 2 galibiyet ve 2 mağlubiyet ile 3. sırada yer alıyor. Rakibimiz Baxi Manresa, gruptaki bir diğer Türk takımı Tofaş ile 3 galibiyet ve 1 mağlubiyet elde etti. İkinci sırada yer alan Manresa karşısında, takımımızın mutlak galibiyet zorunluluğu bulunuyor.

DARÜŞŞAFAKA’MIZ ÇEYREK FİNALE NASIL KALABİLİR?

Daçka bu maçtan galibiyet çıkaramazsa, 6. ve son maçında, Nutribullet Treviso deplasmanına prestij maçı için çıkacak. Daçka, Manresa maçını kaybeder ve Treviso maçını kazanırsa, Tofaş kalan iki maçını da kaybederse, iki takımın da galibiyet-mağlubiyet sayısı 3-3 olacak. Ancak ikili averajda üstün olan taraf Tofaş olduğu için takımımız turnuvaya bu aşamada veda edecek.

Bu nedenle Darüşşafaka’mızın çeyrek final şansını sürdürebilmesi için tek yol galibiyet…

Ancak takımımızın galibiyet durumunda farklı senaryolar oluşuyor. Yeşil-siyahlı ekibimiz, Manresa deplasmanında oynanan karşılaşmayı 15 sayı farkla; 89-74 kaybetmişti. Takımımızın ikili averajda üstün olması için İspanya temsilcisi karşısında en az 16 sayı farkla galip gelmesi gerekiyor. Öbür taraftan Tofaş – Nutribullet Treviso maçının sonucu da son haftanın gidişatını değiştirebilecek bir tablo oluşturacak.

  • 5. maçlarda Tofaş kazanır ve Daçka 16+ farkla galip gelirse: 6. maçta Darüşşafaka Treviso’yu yendiği takdirde grup ikincisi olarak çeyrek finale kalır.
  • 5. maçlarda Tofaş kazanır ve Daçka 14 veya daha az farkla galip gelirse: Darüşşafaka’nın Trevisyo’yu yenmesi yeterli olmayacak. Tofaş’ın Manresa deplasmanında galip gelmesi gerekecek. 6. maçlarda Daçka ve Tofaş galip gelirse, takımımız grup ikincisi olarak çeyrek finale kalır.
  • 5. maçlarda Treviso kazanır ve Daçka 16+ farklı galip gelirse: 6. maçlarda Darüşşafaka ve Manresa’nın galibiyeti durumunda takımımız grup birincisi olarak çıkar. Darüşşafaka kazanır ve Tofaş galip gelirse, Darüşşafaka grup ikincisi olarak çeyrek finale kalır.
  • 5. maçlarda Treviso kazanır ve Daçka 14 veya daha az farkla galip gelirse: 6. maçları Darüşşafaka ve Manresa’nın galibiyeti durumunda Darüşşafaka grup ikincisi olarak çeyrek finale kalır. Darüşşafaka ve Tofaş kazanırsa, Darüşşafaka yine grup ikincisi olarak çeyrek finale kalır.