Maç Analizi: Afyon Belediyespor – Darüşşafaka Lassa

Darüşşafaka Lassa Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 8. hafta karşılaşmasında Prof. Dr. Verysel Eroğlu Spor Salonu’nda Afyon Belediyespor’a konuk oldu. Baştan sona büyük bir çekişmeye sahne olan bu zorlu deplasmandan Daçka’mız 93-96 galip ayrıldı!

Karşılaşmaya Darüşşafaka Lassa Doğuş Özdemiroğlu, Jeremy Evans, Ray McCallum, Stanton Kidd ve Oğuz Savaş ile başlarken Afyon ekibi ise Marco Knight, Altan Erol, Earl Colloway, Edgaras Zelionis ve Frank Elegar beşini tercih etti.

Karşılaşmaya hızlı başlayan taraf Daçka’mız oldu. Çok etkili bir savunma baskısı sonucu Doğuş Özdemiroğlu ile üst üste savunma pozisyonlarında toplar çalan Daçka, hücumda da Jeremy Evans ve Stanton Kidd önderliğinde yüzdeli başladı. İlk 6 dakikayı ekibimiz 8-15 önde geçti ve TV molasına bu skorla girildi. Mola dönüşü 4-2’lik minik bir seri yakalan Afyon ekibi karşısında koçumuz Ahmet Çakı çabuk bir mola aldı. Ahmet Çakı’nın aldığı moladan sonra fark daha fazla erimedi ve Micheal Eric’in benchten gelerek attığı 6 sayının da etkiisiyle Darüşşafaka Lassa ilk çeyreği 20-25 önde kapattı.

İkinci çeyreğe iki takım da üç sayı çizgisinin gerisinden çok sıcak başladı. Stanton Kidd’in üst üste üçlüklerine ev sahibi ekipte Cevher Özer cevap verdi. Dışarıdan etkili oyunumuza Ray McCallum da eklenince Daçka’mız hücumda çok yüzdeli oynamaya devam etti fakat savunmada rakibini durdurmakta zorlandı. Üstünlüğünü yine de koruyan takımımız devrenin bitimine 4 dakika kala Afyon Belediyespor’un aldığı molaya 35-40 önde girdi. Moladan sonra da oyunun gidişatı değişmedi ve iki takım birbirini durdurmakta zorlandı. Soyunma odasına bütün yarı üstünlüğünü koruyan Daçka 47-50 üstün girdi.

Üçüncü çeyreğe savunmada daha iyi başlayan takımımız bu çeyreğin ilk 4 dakikasında rakibine sadece 2 sayı attırdı, ve zorladığı top kayıplarından basketler buldu. Skor 50-56 olunca Afyon ekibi mola almak zorunda kaldı. Savunmada rakibini yıpratmaya mola dönüşü de devam eden Daçka, kısa süre içerisinde rakibini hem 5 saniye hem de 8 saniye ihlaline zorladı. Bu top kayıplarını hücumda basketlere çeviren ekibimiz son çeyreğe 63-71’lük bir üstünlükle girdi.

Son çeyrek tam saha baskı ile başlayan ev sahibi ekip seyircisinin de desteğini arkasına alarak farkı kısa sürede 1’e kadar indirdi. Takımımız adına sorumluluk alarak bu kritik süreçte takımı ayakta tutan Ray McCallum, Daçka’mıza kritik basketleriyle nefes aldırdı. Baskısına devam eden Afyon temsilcisi maçın bitimine 3 dakika kala uzun bir süre ilk defa öne geçti ve koçumuz Ahmet Çakı’ya mola aldırdı. 84-83. Moladan Micheal Eric ile etkili dönen Darüşşafaka Lassa, Micheal Eric’in kişisel 0-4’lük serisiyle üstünlüğü geri aldı. Son 30 saniyeye de 89-90 önde giren Daçka, rakibini maçın en kritik pozisyonunda top kaybına zorladı. Kritik anları iyi oynayan ve serbest atışları kaçırmayan Darüşşafaka Lassa bu zorlu deplasmandan 93-96 galip ayrıldı.

Maçın detaylı istatikleri için: https://darussafakabasketbol.com/event/afyon-belediye-spor-vs-darussafaka/