Maç Analizi: Anadolu Efes – Darüşşafaka Lassa

Darüşşafaka Lassa Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi ikinci hafta karşılaşmasında Sinan Erdem Spor Salonu’nda Anadolu Efes’e konuk oldu.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Lassa Ray McCallum, Kartal Özmızrak, Stanton Kidd, Zanis Peiners, Jeremy Evans ve Oğuz Savaş ile başlarken Anadolu Efes ise Doğuş Balbay, Adrian Moerman, Bryan Dunston, Vasilie Micic ve Krunoslav Simon beşini tercih etti.

İlk çeyreğe ekibimiz Kartal Özmızrak ve Oğuz Savaş ile çok etkili başladı. İçeriden Oğuz Savaş’ın basketleriyle ve Kartal’ın doğru paslarıyla çok etkili olan takımımız 4-9’luk üstünlüğe sıçradı.  Anadolu Efes bu seriye karşılığı Micic ile vermek de gecikmedi fakat eli çok sıcak olan ve sahaiçinden kullandığı 5 şutta da isabet bulan Oğuz Savaş’ı durdurmayınca Anadolu Efes Ergin Ataman mola almak zorunda kaldı. Moladan da etkili dönen Daçka, Ray McCallum’ın içerden bulduğu basketlerle farkı 10 sayıya kadar çıkarttı fakat Micic etkili oyununu sürdürerek farkın daha fazla açılmasına izin vermedi. Çeyreği 20-26 önde kapatan taraf takımımız oldu.

İkinci çeyreğe Zanis Peiners’in hızlı hücumda bulduğu üçlükle başlayan ekibimiz hücumdaki akıcılığını sürdürdü. Çeyreğin ortalarına doğru hücumdaki etkinliğini kaybeden ve top kayıpları yapan ekibimiz savunmada da yine Micic’i durduramayınca soyunma odasına 44-42 geride gitti.

İkinci yarıya Kartal Özmızrak’ın bulduğu iki üçlükle başlayan Daçka ardından da Micheal Eric’in güçlü smacı ve Jeremy Evans’ın takip smacıyla periyoda 10-0’lık seriyle başladı. Savunmada da Jeremy Evans’ın müthiş enerjisiyle Anadolu Efes’e potayı göstermedi. Periyodun ilk 7 dakikasında potasında sadece 5 sayı gördü. Çeyreğin sonlarına doğru arkasına aldığı rüzgar azalsa da üstünlüğünü baskılı savunmasıyla koruyan ekibimiz son çeyreğe 53-60 önde girdi.

Son çeyreğe hücumda çok etkisiz başlayan ekibimiz savunmasıyla ayakta kaldı. Zanis Peiners’in 4 sayılık hücumuyla da nihayet nefes aldı. Çeyreğin ortalarına doğru iki takım da ters eşleşmeleri kullanarak etkili oldu ve ekibimiz üstünlüğünü korudu. Maçın son bölümleri iki takım adına da üst üste boş hücumlarla geçti. Kilidi açan takım Micic’in üçlüğüyle skoru 64-68’e getiren Anadolu Efes oldu, 2 dakika 36 saniye kala koçumuz Ahmet Çakı’ya mola aldırdı. Moladan Zanis Peiners’in çok zor basketiyle dönen Daçka savunmada ve hücumda üst üste hatalar yapınca 16 saniye kala  73-70 geriye düştü ve maçı da 75-72 kaybetti.