Maç Analizi: Beşiktaş Sompo Japan – Darüşşafaka Lassa

Darüşşafaka Lassa Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 10. hafta karşılaşmasında Akatlar Spor ve Etkinlik Kompleksi’nde Beşiktaş Sompo Japan’e konuk oldu.

Darüşşafaka Lassa karşılaşmaya Markel Brown, Toney Douglas, Stanton Kidd, Micheal Eric ve Emircan Koşut ile başlarken Beşiktaş ise Erkan Veyseloğlu, Burakcan Yıldızlı, Phil Pressey, Rich ve Ivan Buva beşini tercih etti.

Karşılaşmaya takımımız adına Micheal Eric içeriden etkili başladı. Üst üste 5 atışından isabet bulan Nijeryalı pivotumuz sayesinde Daçka’mız da 13-3’lük üstünlüğe sıçradı. Beşiktaş koçu bu seriyi mola alarak durdurmak zorunda kaldı. Moladan Ivan Buva ile etkili dönen taraf bu sefer Beşiktaş oldu ve Buva’nın üst üste 5 sayısıyla fark 5’e indi.  Çeyreğin sonlarına doğru dış atışlarla farkı iyice azaltan ev sahibi ekip karşısında çeyreği yine de önde kapatan taraf 18-19 ile Darüşşafaka Lassa oldu.

İkinci çeyreğe de ilk çeyreğe olduğu gibi etkili başlayan ekibimiz 2-8’lük seri ile başladı. Çeyreğin ortalarına doğru Beşiktaş hücumda ritmini bularak skorda tekrar dengeyi sağladı. Dengeli bir skor dağılımıyla oynadığımız bu çeyrekte özellikle Ray McCallum dikkat çekti.  Son bölümde de hızlı hücumlarla sayılar bulan siyah beyazlı ekip soyunma odasın 42-37 önde girdi.

Soyunma odasından takımlar karşılıklı basketlerle döndü. Sonrasında üst üste top kayıpları yapan takımımız 9 sayı geri düşünce koçumuz mola almak zorunda kaldı. Moladan Stanton Kidd’in üst üste basketleriyle dönen Daçka’mız hücumda ritmini geri kazansa da birkaç kolay atıştan yararlanamayınca fark 14’e kadar çıktı. 61-47. Son çeyreğe de 65-52 geride girdik.

Son çeyreğe fırtına gibi başlayan Daçka’mız Berk Demir ve Toney Douglas’ın etkili oyunuyla farkı 3 dakika içerisinde 0-10’luk bir seri yakalayarak farkı 13 sayıdan 3’e indirdi. 65-62. Beşiktaş’ın molasından sonra büyük çekişmeye sahne olan müsabakada önde kalan taraf ev sahibi ekip oldu. Son dakikaya da 76-69 önde giren taraf BJK, son bölümde dışarıdan çok etkili olarak maçı da 81-72 kazandı.

Maçın detaylı istatistikleri için: https://darussafakabasketbol.com/event/besiktas-sompo-japan-vs-darussafaka/