Maç Analizi: Buducnost Voli Podgorica – Darüşşafaka Lassa

Darüşşafaka Lassa, Turkish Airlines Euroleague 18.hafta maçında Moraca Sports Center’da Buducnost Voli Podgorica’ya konuk oldu.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Lassa Jon Diebler, Toney Douglas, Zanis Peiners, Jeremy Evans ve Oğus Savaş beşiyle başlarken Buducnost ise Norris Cole, Earl Clark, Suad Sehovic, Filip Barovic  ve Edwin Jackson beşini tercih etti.

Karşılaşmaya ev sahibi ekip üst üste üçlüklerle başlarken takımımız ise içeride Oğuz Savaş’ı kullanarak başladı. Buducnost ilk iki üçlüğünde isabet bulup 6-0 öne geçtikten sonra Daçka’mız 0-7’lik bir seri buldu ve TV molasına da 6-7 önde girdi. Moladan iki takım da çok basit top kayıplarıyla döndü. Çeyreği önde kapatan ekip 16-14 ile Buducnost oldu.

İkinci çeyreğe benchten gelen Micheal Eric ve formda oyun kurucumuz Kartal Özmızrak’ın sayılarıyla dönen Darüşşafaka Lassa 18-20 öne geçti. Bu bölümden sonra iki takım da hücumda karşılıklı kolay basketler bulmaya başladı ve maçta tempo arttı. İlk yarının son 5 dakikasına taraflar 28-28 berabere girdi. Beraberlik sonrası Oğuz Savaş maçın başındaki etkinliğini devam ettirerek üst üste 7 sayı buldu ve ekibimizi 36-40 öne geçirdi. Soyunma odasına da Toney Douglas’ın müthiş asisti ve Jeremy Evans’ın smacıyla Daçka’mız 36-42 önde girdi.

İkinci yarı ilk 2 dakika iki takım da sayı bulamadı. Bu sessizliği Jon Diebler rakibimizin aldığı teknik fauldeki serbest atışı sayıya çevirerek bozdu. Bu sayıdan sonra hücumda basket bulamamaya devam eden takımımız karşısında Norris Cole ile üst üste sayılar bulan Karadağ ekibi TV molasına girerken farkı 1’e indirdi. 45-46. Moladan Emircan Koşut’un kritik basketiyle dönen Darüşşafaka Lassa Buducnost’un rüzgarını biraz da olsa dindirdi. Yine de Buducnost’un öne geçmesine engel olamayan Daçka, son çeyreğe 58-53 geride girdi.

Son çeyreğe dış atışlarda yüksek isabet ile başlayan Buducnost farkı açmaya devam etti. Edwin Jackson bu bölümde takımı adına üst üste isabetler buldu. Fark 8’e çıkınca koçumuz Selçuk Ernak mola almak zorunda kaldı. Moladan iyi dönen takımımız farkı yavaş eritmeye başladı. Buducnost’un serilerine karşılık veren, Toney Douglas ve Kartal ile de dışarıdan isabetler bulan Daçka’mız 1 dakika kala beraberliği yakaladı.72-72. 11.7 saniye kala 1 sayı öndeyken faul yapmayı tercih eden Buducnost’un Kartal’a yaptığı faulde 2’de 2 atan Kartal, Darüşşafaka Lassa’i 73-74 öne geçirdi! Ev sahibinin son saniyelerde Norris Cole ile bulduğu zor bir orta mesafe ile Buducnost maçtan 75-74 galip ayrıldı.

Maçın detaylı istatistikleri için: https://darussafakabasketbol.com/event/buducnost-voli-podgorica-darussafaka/