Maç Analizi: CSKA Moskova – Darüşşafaka Lassa

Darüşşafaka Lassa, Turkish Airlines Euroleague’deki üçüncü maçında Megasport Arena’da CSKA Moskova’ya konuk oldu. İlk yarı oynadığı etkili savunmayı ve dengeli hücumu ikinci yarı sürdüremeyen Daçka son çeyrek farkı birkaç defa 4’e kadar indirse de maçı 79-75 kaybetti.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Lassa Ray McCallum, Stanton Kidd, Zanis Peiners, Jeremy Evans ve Oğuz Savaş beşiyle başlarken Rusya temsilcisi ise Nando De Colo, Othello Hunter, Daniel Hackett, Nikita Kurbanov, Semen Antonov beşini tercih etti

İlk çeyreğe takımlar karşılıklı basketlerle başladı.Takımımızda skor dengeli dağılırken ev sahibi ekip Nando De Colo ile etkili oldu. Televizyon molasına Daçka 8-9 önde girdi. Moladan karşılıklı üçlüklerle dönülürken daha sonrasında iki takım da hücumda tıkandı. CSKA, Kurbanov ile hücum ribaundlarında etkili olurken bizim adımıza kilidi Markel Brown’ın üçlüğü açtı. Çeyreği 19-17 ile önde bitiren taraf CSKA oldu.

İkinci çeyreğin başında savunmalar ön plandaydı. Çeyreğin ortalarına doğru ritmini bulan ekibimiz Stanton Kidd’in orta mesafesiyle 22-26 öne geçti. Dış atışlarda etkili olamayan CSKA karşısında hücumda etkinliğini sürdüren Daçka, Zanis Peiners’in top çalması ve ardından smacıyla farkı 27-36 ile 9 sayıya çıkarttı ve rakibine bir mola daha aldırttı. Moladan Nando De Colo ile etkili dönen Rus ekibi karşısında direncini kaybetmeyen takımımız soyunma odasına 31-38 önde girdi.

Üçüncü çeyreğe baskılı başlayan ev sahibi ekip karşısında direncini kaybetmeyen Daçka savunmasıyla üstünlüğünü korudu. Çeyreğin ortalarına doğru bu direnç biraz azalınca fark 1’e kadar indi. Periyodun bitmesine 4 dakika kala koçumuz Ahmet Çakı mola almak zorunda kaldı. Moladan da iyi dönen ev sahibi ekip, uzun süre sonra ilk defa öne geçti ve son çeyreğe de 57-48 önde girdi.

Son çeyreğin başlarında farkı biraz daha açan CSKA maçın kontrolünü kolay sayılar bularak ele geçirdi. Çeyrek boyunca geri dönmeye çalışan ekibimiz 4 dakika kala bütün çeyrek boyunca  içeriden etkili olan Micheal Eric ile farkı 5’e indirdi. Farkın hep 4-5 aralığında gittiği son bölümde bir türlü bu farkı eritemeyen Daçka, çok iyi mücadele ettiği bu karşılaşmadan 79-75 mağlup ayrıldı.