Maç Analizi: Darüşşafaka Lassa – Buducnost Voli

Darüşşafaka Lassa, Turkish Airlines Euroleague ikinci hafta maçında Volkswagen Arena’da Buducnost Voli’yi konuk etti. Liderliğin sürekli el değiştirdiği ve büyük farkların yakalanamadığı bu kritik maçı temsilcimiz önemli anları doğru oynayarak 71-63 kazandı ve Euroleague’deki ilk galibiyetini aldı!

Karşılaşmaya Darüşşafaka Lassa Ray McCallum, Stanton Kidd, Zanis Peiners, Jeremy Evans ve Oğuz Savaş beşiyle başlarken Karadağ temsilcisi ise Earl Clark, Alen Omic, Aaron Craft, Nemanja Gordic ve Coty Clarke beşini tercih etti.

İlk çeyreğe iki takım karşılıklı basketlerle başladı. Anadolu Efes maçına da çok etkili başlayan kaptanımız Oğuz Savaş bu maça da etkili başladı. Oğuz Savaş’ın sıcak eline çok düzenli hücum ederek bütün takımımızın katılmasıyla çeyreğin ortasına 12-9 önde giren takımımız oyunun iki tarafında da etkili oldu. Televizyondan molasından Earl Clark ile iyi dönen Buducnost periyodun bitmesine 2 dakika kala 14-14 ile beraberliği sağladı ve periyodu da 14-25 önde kapattı.

İkinci çeyreğe hızlı giren taraf Zanis Peiners ile Daçka oldu. İlk periyodun son bölümünde 14-0’lık seri yakalayan rakibine 19-0’lık seri ile cevap verdi bu periyodda inanılmaz bir savunma direnci göstererek 7 dakika boyunca sayı yemedi. Bu bölümde genç oyun kurucumuz Doğuş penetreleriyle hücumda çok etkili oldu.

İkinci yarıya da çok etkili savunmayla başlayan Daçka hücumda çok etkili olmasa da farkı korumayı bildi. Bu çeyreğin ilk bölümünde Micheal Eric ile içeriden sayılar bulan takımımız çeyreğin ortasına 43-39 önde girdi. Televizyon molasından iyi dönen ekibimiz farkı bir ara 9’a çıkartsa da çeyreği 4 sayı farkla 53-49 önde kapattı.

Son çeyreğe hücumda tutuk başlayan Daçka savunmadaki direncini kaybedince 7 dakika kala skor 55-58 geri düştü. Moladan genç oyun kurucu ikilimiz Kartal ve Doğuş ile dönen koçumuz Ahmet Çakı, rakip oyun kuruculara baskı kurarak ve takımı kısaltarak maça tempo kazandırdı. Hücumda ritmini bulan takımımız 3 dakika kala 64-62 öne geçti. Zanis Peiners’in kritik sayılalarıyla maçın kontrolünü bırakmayan Daçka maçı da 71-63 kazandı.