Maç Analizi: Darüşşafaka Lassa – Gaziantep Basketbol

Darüşşafaka Lassa Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi ilk hafta karşılaşmasında Volkswagen Arena’da Gaziantep Basketbol’u ağırladı. Baştan sona çekişmeli ve düşük skorlu geçen maçı deplasman temsilcisi 62-63 kazandı.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Lassa Ray McCallum, Muhammed Baygül, Zanis Peiners, Jeremy Evans ve Emircan Koşut ilk beşi ile başlarken Gaziantep Basketbol ise Shaq McKissic, Sarunas Vasiliauskas, Can Uğur Öğüt, Doğan Şenli ve Delroy James ilk beşini tercih etti.

İlk çeyreğe hücumda tutuk başlayan ekibimiz Zanis Peiners’in basket faulü ile bu kilidi açtı. Deplasman ekibi Sarunas ile etkili olurken çeyreğin son 5 dakikasına temsilcimiz 7-10 geride girdi. Televizyon molasından Jeremy Evans’ın smaçlarıyla enerjik dönen Daçka, Gaziantep Basketbol’un dışardan etkili oyunun sebebiyle çeyreği 12-19 geride kapattı.

İkinci çeyreğe de hızlı başlayan taraf Gaziantep temsilcisi olurken çeyreğin ortalarına doğru toparlanmaya başlayan Daçka, Ray McCallum’un bulduğu üçlük ile rakibine mola aldırdı. Moladan da üçlük ile dönen ekibimiz çeyreğin ortasında rakibini faul problemine de soktu. Soyunma odasına takımlar 31-31 berabere girdi.

İkinci yarıya karşılıklı basketlerle başlandı. Liderliğin sürekli el değişitirdiği ve iki takımın da farkı çok açamadığı üçüncü çeyrekte takımımız adına Zanis Peiners hücumda, Micheal Eric savunmada etkili oldu. Çeyreğin sonlarına doğru genç guard ikilimiz Doğuş ve Kartal’ın baskılı savunması ve basketleriyle öne geçen takımımız son çeyreğe de 47-46 önde girdi.

Son çeyreğin ilk bölümünde savunmalar ön plandaydı. Takımlar yine önde kalmakta zorlandı ve son iki dakikaya 59-61 Gaziantep üstün girdi. 2 dakika boyunca skor değişmezken 19 saniye kala top deplasman temsilcisindeyken oyuncumuz Zanis Peiners topu çaldı ve takımımıza bir şans daha verdi fakat hücumda müsait atışlardan yararlanamayan ekibimiz maçı 62-63 kaybetti.