Maç Analizi: Darüşşafaka Lassa – Khimki Moscow Region

Darüşşafaka Lassa, Turkish Airlines Euroleague 27.hafta maçında Volkswagen Arena’da Khimki Moscow Region’u konuk etti.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Lassa Toney Douglas, Muhammed Baygül, Stanton Kidd, Jeremy Evans ve Micheal Eric beşiyle başlarken Khimki ise Alexey Shved, Charles Jenkins, Jordan Mickey, Andrew Harrison ve Zaitsev beşini tercih etti.

Karşılaşmaya iyi başlayan taraf 6-0’lık seri ile Daçka’mız olsa da serisini devam ettireyemen takımımız çeyreğin ortalarına doğru geriye düştü. Alexey Shved ve Jordan Mickey ikilisini durdurmakta zorlanan Darüşşafaka Lassa çeyreği 17-23 geride kapattı.

İkinci çeyreğe iki üçlükle başlayan deplasman ekibi farkı 12’ye kadar çıkarttı. Skor 29-17’ye geldikten sonra 7-0’lık bir seri ile karşılık veren taraf ekibimiz oldu ve Rus ekibine mola almak zorunda kaldı. 29-24. Molanın da etki etmediği Daçka rüzgarı Toney Douglas’ın basket faulü ve üçlüğüyle 16-0’a kadar çıktı. Alexey Shved üst üste üç üçlükle serimize yanıt verse de genç oyuncumuz Mert Akay’ın asistleriyle hücumda etkinliğini sürdüren Daçka devreye 48-46 önde girdi.

İkinci yarıya da Mert Akay’ın müthiş basketiyle başlayan Daçka’mız Stanton Kidd’in üçlüğüyle farkı 11’e çıkarttı. 57-46. 9-0’lık serimizi mola ile durduran Khimki cephesi moladan toparlanmış döndü. 0-6’lık bir seri sonrası bu sefer mola alan taraf Selçuk Ernak ile Daçka oldu. Son çeyreğe önde giren taraf 63-65’lik skor ile Khimki Moscow oldu.

Son çeyreğe moralli giren taraf olan Khimki, farkı çeyreğin başında 6’ya kadar çıkartsa da pes etmeyen ekibimiz Micheal Eric’in üst üste basketleriyle, Doğuş Özdemiroğlu’nun da sahaya kattığı enerjiyle 12-0’lık bir seri yakaladı. 76-70. Rus ekibi moladan yine skorer oyuncusu Shved’in sayılarıyla dönse de üstünlüğü bırakmayan Darüşşafaka Lassa son 2 dakikaya 84-78 önde girdi. Maçın son bölümlerinde de hata yapmayan ekibimiz maçtan 91-85 galip ayrıldı ve EuroLeague’de bu sezonki 4.galibiyetini aldı!

Karşılaşmanın detaylı istatistikleri için: https://darussafakabasketbol.com/event/darussafaka-khimki-moscow-region/