Maç Analizi: Darüşşafaka Lassa – Olympiacos Piraeus

Darüşşafaka Lassa, yeni baş antrenörü Selçuk Ernak önderliğinde Turkish Airlines Euroleague 15.hafta maçında Volkswagen Arena’da Olympiakos Piraues’u konuk etti.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Lassa Markel Brown, Toney Douglas, Micheal Eric, Zanis Peiners ve Jeremy Evans beşiyle başlarken Olympiakos ise Vassilis Spaonoulis, Georgios Printezis, Nikolai Milutinov, Janis Timma ve Kostas Papanikolau beşini tercih etti.

Maça iki takım da hücumda tutuk başladı. Karşılıklı top kayıplarıyla geçilen ve temponun düşük olduğu ilk 3 dakika sonunda skor 2-2 oldu. Bu bölümden sonra iki ekipte daha akıcı hücum etmeye başladı. Toney Douglas ve Micheal Eric ile içeriden etkili olan Daçka’mız TV molasına 10-9 önde girdi. TV molasından çok hızlı dönen ekibimiz oyunun iki tarafında da çok üstün oynayarak 12-1’lik bir seriye imza attı. Bu seriye Zanis Peiners hızlı hücumlardaki iyi bitirişleriyle, Jeremy Evans da savunmadaki doğru müdahaleleriyle büyük katkıda bulundu. Çeyreği Darüşşafaka Lassa 24-12 önde kapattı.

İkinci çeyreğe de çok hızlı başlayan Daçka’mız ilk çeyrekteki oyununu devam ettirmeyi başardı. Zanis Peiners’in penetreleriyle farkı daha da açan takımımız skoru 31-14’e getirince David Blatt mola almak zorunda kaldı. Moladan biraz daha toparlanmış dönen Yunan ekibi Milutinov ile içeriden sayılar bularak farkı 12’ye indirince bu sefer mola alan taraf Selçuk Ernak oldu. 34-22. Moladan sonra farkın daha fazla erimesine izin vermeyen ekibimiz devreye 42-31 önde girdi.

Soyunma odasından kontrolü bırakmaya hiç niyeti olmayarak dönen Daçka’mız çeyreğin bitimine 7 dakika kala farkı Jeremy Evans’ın smacıyla tekrar 17’ye çıkarttı. 53-36. Olympiakos’u savunmada çok iyi durdurmaya ve hücumda doğru atışları bulmaya devam eden ekibimiz Toney Douglas’ın top çalması sonucu bulduğu boş turnikeyle farkı 19’a çıkartınca David Blatt yine mola almak zorunda kaldı. 58-39. Moladan Strelnieks’in üçlükleriyle dönen Olympiakos farkı kısa sürede 11’e indirdi. Son çeyreğe ekibimiz 60-53 önde girdi.

Son çeyreğe Olympiakos’un aldığı rüzgarı başarılı bir şekilde durdurarak başlayan ekibimiz farkın daha fazla kapanmasına izin vermeyerek başladı. Darüşşafaka Lassa, farkı Zanis Peiners’in üç sayılık atışı artı basket faulüyle de farkı 6 dakika kala terkar 12’ye çıkarttı. 72-60. Bu seriye 0-5’lik bir seri ile karşılık veren Yunan ekibi farkı 7’ye indirince Selçuk Ernak mola almak zorunda kaldı. Bu bölümde hücumda sayı bulmakta zorlanan ekibimiz savunmasıyla ayakta kaldı. Printezis’in içeriden bulduğu basketle Olympiakos farkı 2 dakika kala 3’e indirdi. 72-69. Kritik ters turnikesiyle bu 0-9’luk seriye son veren oyun kurucumuz Toney Douglas, bir de üstüne el üstü bir orta mesafe ekledi 1 dakika 11 saniye kala ekibimiz 76-69 öne geçti. Toney Douglas ile son anları iyi oynayan Daçka’mız maçtan da 79-75 galip ayrıldı.

Maçın detaylı istatistikleri için: https://darussafakabasketbol.com/event/darussafaka-olympiacos-piraeus/