Maç Analizi: Gaziantep Basketbol – Darüşşafaka Lassa

Darüşşafaka Lassa Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 16.hafta karşılaşmasında Karataş Şahinbey Spor Salonu’nda Gaziantep Basketbol’a konuk oldu.

Darüşşafaka Lassa karşılaşmaya Toney Douglas, Jon Diebler, Jeremy Evans, Doğuş Özdemiroğlu ve Oğuz Savaş ile başlarken Gaziantep ise Shaquille Mckissic, Tonye Jekiri, Phil Greene, Sarunas Vasiliauskas ve Orhan Hacıyeva beşini tercih etti.

Karşılaşmanın ilk 3 dakikası düşük bir tempoyla geçildi. İki takım da sayı bulmakta zorlandı. Dış atışlardan etkili olmaya başlayan ev sahibi ekip bu bölümden sonra yüzdesini arttırınca TV molasına 12-6 önde girdi. TV molasından toparlanarak dönen Daçka’mız Jeremy Evans ve Toney Douglas’ın etkili oyunlarıyla çeyreği sadece 1 sayıyla, 14-13 geride kapattı.

İkinci çeyreğe Zanis Peiners ve Kartal Özmızrak’ın üçlükleriyle başlayan Darüşşafaka Lassa, savunmada da iyi oyununu sürdürdü. Sahada çok istekli gözüken takımımız Gaziantep’in de dış atışlardaki düşük yüzdesinden yararlanarak 19-25 öne geçti. Gaziantep temsilcisi mola almak zorunda kaldı. Moladan biraz daha toparlanmış dönen ev sahibi ekip karşısında bu sefer kaptanımız Oğuz Savaş ile içeriden etkili olan Daçka’mız devreye 27-30 önde girdi.

Üçüncü çeyreğe Oğuz Savaş ile etkili başlayan Darüşşafaka Lassa farkı daha da açmaya başlasa da çalınan tartışmalı bir düdük sonrası alınan teknik faul takımımızın ritmini biraz bozdu. Buna rağmen üstünlüğünü bırakmayan Daçka’mız bu çeyreğin TV molasına 42-44 önde girdi. Sahada fiziksel ve düşük skorlu bir basketbolun oynandığı bu zorlu mücadelenin son çeyreğine 46-47 önde giren taraf Daçka oldu.

Son çeyreğe baskılı başlayan ekibimiz farkı çeyreğin hemen başında Zanis Peiners’in basketiyle 5’e çıkarttı.48-53. Gaziantep erken bir mola aldıktan sonra maça 11-2’lik bir seri ile geri döndü ve bu sefer 5 dakika kala koçumuz Selçuk Ernak mola almak zorunda kaldı. Koçumuzun molasından da 0-5’lik bir seri ile dönen Darüşşafaka Lassa son 4 dakikaya 59-60 önde girdi. Son bölümde iki takım da basket bulmakta zorlandı. Sessizliği bozan taraf 1 dakika 12 saniye kala Kartal Özmızrak’ın kritik üçlüğüyle Darüşşafaka Lassa oldu. Maçın son bölümünde de müthiş bir savunma direnci ortaya koyan ekibimiz maçı da 62-65 kazandı!

Karşılaşmanın detaylı istatistikleri için: https://darussafakabasketbol.com/event/gaziantep-basketbol-vs-darussafaka-2/