Maç Analizi: Tofaş – Darüşşafaka Lassa

Darüşşafaka Lassa Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 19.hafta karşılaşmasında Tofaş Spor Salonu’nda Tofaş’a konuk oldu.

Darüşşafaka Lassa karşılaşmaya Toney Douglas, Markel Brown, Stanton Kidd, Jeremy Evans ve Oğuz Savaş ile başlarken Tofaş ise Dionte Garrett, Sammy Mejia, Kenny Kadji, Kyle Weems ve Muhsin Yaşar beşini tercih etti.

Karşılaşmaya iki takım da çok iyi savunma yaparak başladı. Maçın ilk basketini Jeremy Evans ile Daçka bulurken bu basketten sonra iki takım da hücumda ritmini buldu. Markel Brown’ın akrobatik turnikesiyle takımımız 5-9 öne geçince Orhun Ene erken bir mola almak zorunda kaldı. Moladan üst üste üçlüklerle dönen Tofaş’a takımımız Markel Brown ve Toney Douglas ile cevap verdi. Dış atışlardaki yüksek yüzdesini sürdüren ev sahibi ekip çeyreği 22-21 önde kapattı.

İkinci çeyreğe kötü başlayan Daçka’mız 30-24 geri düşünce koçumuz Selçuk Ernak mola almak zorunda kaldı. Moladan sonra genç oyun kurucu ikilimiz Kartal ve Doğuş’u oyuna sokan koçumuz, baskılı bir savunma ile farkın daha fazla açılmasına izin vermedi. Farkı Jeremy Evans’ın üçlüğüyle ikiye indiren Darüşşafaka Lassa karşısında bu sefer mola alan taraf Orhun Ene ile Tofaş oldu. 32-30. Moladan iyi dönen Tofaş şut süresi dolarken kritik basketler bularak farkı tekrar açtı. Soyunma odasına 47-38 geride girdik.

Üçüncü çeyreğe çok gayretli başlayan Daçka’mız müthiş bir direnç ortaya koydu. Çok sert ve etkili bir savunma yapan ekibimiz farkı çeyreğin hemen başında 3’e indirdi. 51-48. Çeyreğin ortalarına doğru yakaladığı rüzgarı biraz da olsun kaybeden Darüşşafaka Lassa farkı daha fazla eritemedi. Son çeyreğe ev sahibi ekip 60-52 önde girdi.

Son çeyreğe de arzusunu taşıyan ve sahada bütün enerjisini ortaya koyan Darüşşafaka Lassa rakibini Markel Brown’ın iyi savunmasıya üst üste top kayıplarına zorladı. Çeyreğin bitimine 5 dakika kala bu zorlu deplasmanda Stanton Kidd’in üçlüğüyle öne geçti. 63-64. Bu bölümden sonra iki takım da hücumda el üstü şutlar sokmaya başladı. Takımımı adına Kartal Özmızrak iki üçlük sokarak el yakan topları başarıyla kullandı. 2 dakika kala Meija’nın el üstü üçlüğüyle Tofaş 71-70 öne geçti. Son bölümü daha iyi oynayan ve şansın da yanında olduğu ekip olan Tofaş maçtan 80-72 galip ayrıldı.

Maçın detaylı istatistikleri için: https://darussafakabasketbol.com/event/tofas-vs-darussafaka/