Maç Analizi: Banco di Sardegna Sassari-Darüşşafaka Tekfen

Darüşşafaka Tekfen, İtalya kampındaki ilk maçında Olbia Sardaigne’da Banco Di Sardegna Sassari’ye konuk oldu. Başından sonuna kadar çok büyük bir çekişmeye sahne olan maçın sonunda gülen taraf 78-73 ile ev sahibi ekip Banco Di Sardegna Sassari oldu.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Tekfen Markel Brown, Ray Mccalum, Stanton Kidd, Jeremy Evans ve Emircan Koşut ilk beşi ile başlarken ev sahibi ekip ise Giacamo Devecchi, Terran Petteway, Stefano Gentile, Achille Polonora ve Jack Cooley ilk beşini tercih etti.

Mücadeleye hızlı başlayan taraf Sassari oldu ve maçın ilk beş dakikası 16-9 ev sahibi üstünlüğü ile geçildi. Çeyrek devamında Doğuş’un getirdiği enerji ve iyi takım savunması sayesinde Daçka farkı eritti ama ilk çeyreği 21-18 geride bitirdi.

İkinci çeyreğe hızlı giren taraf yine ev sahibi ekip oldu. Koçumuz Ahmet Çakı’nın aldığı mola dönüşü toparlanan temsilcimiz çeyrek bitimine 1 dakika kala 35-38 öne geçerek bu sefer Sassari koçuna molayı aldırdı. Molaya rağmen rüzgarı arkasına alan temsilcimiz çeyrek sonuna kadar üstünlüğünü korudu ve devreye de 35-41 önde girdi.

İkinci yarıya iyi başlayan ekibimiz Stanton Kidd’in kritik üçlüğü ve üst üste iyi savunma pozisyonlarıyla rakibinin öne geçmesine izin vermedi ve çeyreğin ortasına 41-49 önde devam etti. Diop ile içerden etili olmaya başlayan  Sassari üçüncü çeyreğin sonlarına doğru farkı tekrar azalttı. Çeyrek sonunda Rashawn Thomas’tan gelen üçlüğe rağmen temsilcimiz son çeyreğe 55-59 önde girdi.

Son çeyreğin ilk pozisyonunda rakibine 24 saniye potayı göstermeyerek başlayan Daçka  daha sonra Spissu’nun üst üste basketlerine engel olamadı. 8 dakika kala beraberliği yakalayan İtalya temsilcisi Ahmet Çakı’ya erken bir mola aldırtmak zorunda kaldı. Moladan Micheal Eric ile etkili dönen takımımıza Sassari Gentile ile cevap verdi ve son 3 dakikaya 69-69 beraberlikle girildi. Savunmaların etkili olduğu son bölümde iki takım da sayı bulmakta zorlansa da karşılaşmayı serbest atış çizgisine daha çok giden Sassari 78-73 kazandı.