Mert Akay Basın Açıklaması

Mert Akay’ın Sırbistan da bir kulübe transfer olduğu yönünde sosyal medyada ve haber kanallarında yer alan paylaşımlar üzerine aşağıdaki açıklamayı yapma zarureti hasıl olmuştur.

1914 yılında kurulan Darüşşafaka Spor Kulübü (DSK) olarak “Sporda Fırsat Eşitliği” misyonu ile 100 yılı aşkın bir süredir bir çok oyuncu ve spor insanını Türk sporuna kazandırmanın haklı gururunu yaşayan bir kulüptür. Kurulduğumuz tarihten itibaren bu misyonumuzu gerçekleştirmek için kulüp kaynaklarımızın önemli bir kısmını alt yapıya kanalize ederek, Türk sporuna yeni değerler kazandırdık.

Bugün halen alt yapımızdan yetişen bir çok oyuncu Türk basketbolu için ter dökmekte, bir çok spor adamı da farklı alanlarda emek vermektedir. Bu oyuncuları izlemek, bu misyona inanan tüm Darüşşafaka’lıların en büyük motivasyon kaynağıdır.

Altyapıdan oyuncu yetiştirmenin güçlükleri sadece basketbol camiası tarafından değil, tüm spor dünyası tarafından çok iyi bilinmekte ve altyapıdan yetişen değerli oyuncularımız adeta, pamuklar içinde korunup kollanmaktadır. Darüşşafaka, altyapısının yetiştirdiği oyuncularına mümkün olduğunca fırsat vererek gelişimlerine imkan yaratmaktadır.

Mert Akay’ın her açıdan önü açılmıştır

Mert Akay özelinde ise, oyuncu için tüm imkanlarımız seferber edilmiştir. Geçtiğimiz sezonun başında A takım kadrosuna alınmış ve A Takım antrenman programları da Mert Akay’ın okulunun devam etmesi dikkate alınarak oluşturulmuş, Avrupa’nın en önemli ligi olan EuroLeague’de en hızlı şekilde entegre olabilmesi sağlanarak 7 maç 11,01 dk , BSL de ise 11 maç 10,01 dk süre alması sağlanmış ve gelişimi üzerine programlar yapılmıştır.

Baş Antrenörümüz Selçuk Ernak, hem Euroleague maçlarımızda hem de Basketbol Süper Ligi maçlarımızda oyuncuya mümkün olan en uzun süreleri tanıyarak gelişimine ortam hazırlamıştır.

2019-20 sezonu planlaması esnasında da, EuroCup oynayacak takımımızın ana oyun kurucu rolünün Mert Akay’a verileceği ve bu planlama ile kadro oluşumuna gidileceği Mayıs ayında önce kendisine, sonrasında oyuncunun ailesi ile açık olarak paylaşılmıştır.

Kulübümüze resmi bildirim yapılmamıştır

Oyuncunun kulübümüzün tüm bu özverili yaklaşımına rağmen ailesi ile birlikte konuyu bir anlamda sürüncemede bırakarak oyalama taktiği ile DSK’ya hiçbir resmi tebligatta bulunmadan ülkeden ayrılmıştır.

U20 milli takım oyuncusu olan ve A Takım aday kadrosu içerisinde de yer alan oyuncumuzun Instagram hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ve takibinde sosyal medyada yer bulan haberler ile Sırbistan’da bir kulüp ile anlaşmaya vardığı öğrenilmiştir.

Altyapı yatırımlarını bitirir

Bazı kulüpler oyuncu yetiştirerek, bazıları ise yetişmiş oyuncuları kadrolarına katarak sahada yer bulmayı benimsemiş olabilir, ancak tüm bu iş modelleri yetkili otoritelerin düzenlemeleri ve güvenceleri gölgesinde hayat bulmaktadır.

Oyuncu yetiştirmek uzun yıllar ve büyük yatırımlar isteyen bir süreç olup azimle, sabırla ve inatla yapılması gerekmektedir. Bu uzun ve meşakatli süreçte oyuncular kadar oyuncu yetiştiren kulüplere de özen gösterilmeli, en az onların oyuncularına verdiği değer kadar değer verilmeli ve teşvik edilmelidir.

Bugün geldiğimiz aşamada, yetiştirdiğimiz bir oyuncunun, yurtdışındaki bir kulüpte yer bulabilecek olmasını bırakın, yabancı bir kulüpte Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ve Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA – International Basketball Federation)’dan izin çıkabilecek olmasının düşünülmesi bile korkutucudur.

U20 milli takım oyuncusu, A Milli takım aday kadrosunda da yer alan genç Mert Akay’ın Sırbistan’da bir kulübe gitmiş olması, bir oyuncunun kulübünün onayı olmadan bir başka kulübe oynamaya gitmiş olmasının ötesinde bir sorundur.

Altyapıdan yetişen oyunculara yetiştirici kulüplerinin izni ve/veya onayı olmadan başka bir kulüpte oynama yolunun açılacak olması Türk basketbolunun geleceğine vurulacak çok büyülk bir darbedir. Altyapılara önem veren, değer katılması yönünde dört koldan çalışmalar yürüten Federasyonumuz’un da çalışmalarında onarılamaz hatalara sebebiyet verebilecektir.

Kulübümüz oyuncusudur

Gerek FIBA, gerekse TBF yönergeleri çerçevesinde Mert Akay, 2023-24 sezonu sonuna kadar,  Darüşşafaka Spor Kulübü’nün lisanslı oyuncusu olarak tum haklari kulübümüze aittir. Kulübümüz tarafından imzalanmış herhangi bir ilişiksiz belgesi bulunmamaktadır.

Bu olayı TBF lisanslı oyuncumuzun, yine FIBA bünyesinde yer alan bir başka kulüp ile Darüşşafaka Spor Kulübü’nü ve TBF lisansını, yönergelerini hiçe sayarak gidip sözleşme yapabilme durumu olarak nitelendirmek gerekir ki, bu kanunsuzluk durumunun kulübümüz tarafından kabulü mümkün değildir.

Yetkili otoritelerin düzenlemeleri ışığında hareket eden “Sporda Fırsat Eşitliği”ni benimsemiş ulusal ve uluslararası mevzuat ışığında hareket eden Darüşşafaka Spor Kulübü’nün FIBA ve TBF tarafından haklı bulunacağına ve oyuncumuza ilişkin haklarımızın korunacağına inancımız tamdır.

Sosyal medyada yer alan haberlerin gerçekliğinin tespiti durumunda, gereken adımlar hızlıca ancak özenle kulübümüz tarafından atılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Darüşşafaka Spor Kulübü Derneği