Selçuk Ernak ve Troy Caupaın Burgos zaferini yorumladı

FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde adını Top 16’ya yazdıran A Erkek Basketbol Takımımızda Baş Antrenör Selçuk Ernak ve Troy Caupain, Hereda San Pablo Burgos karşısında elde edilen zaferi değerlendirdi.

Darüşşafakamız, FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde zor bir Play-In serisini kazandı. Kara Panterler, geriye düştüğü seride, son iki sezonun şampiyonu Hereda San Pablo Burgos’u ikinci maçta, Volkswagen Arena’da 85-66 yenerek pes etmedi ve eşitliği sağladı. Serinin son maçında ise İspanya temsilcisini 80-68 mağlup eden Daçka, adını Top 16’ya yazdırdı.

Baş Antrenörümüz Selçuk Ernak ve oyuncularımızdan Troy Caupain, San Pablo Burgos serisinin üçüncü maçındaki galibiyetin ardından basın toplantısında konuştu.

“OYUN PLANIMIZA BAĞLI KALDIK”

Burgos eşleşmesinin zorluğunu dile getiren Selçuk Ernak, “Bir şampiyona karşı oynadığımızı biliyorduk. Gerçek bir kazanan takıma karşı işimiz kolay değildi. Oyun planımıza bağlı kaldık. Özellikle maçın birçok bölümünde savunmadaki planımıza bağlı kaldık. Bu bize çok yardımcı oldu. Bu bizim takım karakterimiz. Her molada, çeyrek sonlarında Burgos’un bize karşı yanıtı olacağını anlattık ve bunu yaptılar. Son dakikalarda maçın kontrolünü elimize aldık. Özellikle savunmada Burgos’u 16 top kaybına sürükledik ve 68 sayıda tuttuk. Oyuncularımı tebrik ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Ernak, son iki sezonun şampiyonunu elemeleri hakkında gelen soruya şu şekilde yanıt verdi:

Burgos ile eşleştiğimizde, en zor eşleşmede olduğumuzu anlattım. Evet, geçen sezona göre değişiklikler var, ACB’de (İspanya Ligi) zorlanıyorlar ama onlar şampiyon ve çekirdek kadrosunu korumuş bir takım. Bizim için zor bir hazırlık oldu. İlk maçta koç Maldonado idi. İkinci maçı zamanında oynayamadık; çünkü Covid-19 vakaları vardı. Sonrasında, Koç Olmos’un eski takımı Breogan’a ve Burgos’un mevcut hücum ilkelerine göre hazırlandık. Bu da biraz aldatıcı olma durumunu arttırdı. Bir şampiyonu elemek iyi hissettiriyor. Onlara büyük bir saygımız var ve gerçekten zordu.”

Troy Caupain ise, “Sadece şunu söyleyebilirim, bize tebrikler. Organizasyon olarak takım arkadaşlarımla ortaya efor koyduk. Sıkı çalışmalarımızı sahaya koyduk ve Top 16’ya kaldık. Burgos gibi iyi bir takımı eledik. Üç maçlık seride her geçen maç daha da zorlaştı. İki takım da birbirine yakındı. Sağlıklı bir şekilde sezon sonuna kadar ilerlemek istiyoruz” dedi.

Caupain, karşılaşmaya 19 sayı, 9 asist ve 2 top çalma ile damga vurdu.