Hakkımızda ve Tarihçe

Darüşşafaka Spor Kulübü’nün (DSK) resmî kuruluş tarihi 1914 olmakla beraber, okuldaki ilk modern jimnastik ve beden eğitimi faaliyetleri bindokuzyüzlerin başlarına kadar gitmektedir. Okul bahçesinde futbol oynanmasıyla başlayan spor faaliyetleri 1912’de Evkaf Nezareti tarafından yaptırılan spor salonuyla birlikte daha disiplinli bir hal aldı. Kulübün 1914’te resmî tescilinin ardından futbol takımı ilk önemli başarısına 1920’de imza attı ve İstanbul Türk İdman Birliği finalinde (ikinci lig) Beşiktaş’a 2-0 mağlup olarak ligi ikinci sırada tamamladı. 1921-22 sezonunda ilk kez birinci kümede mücadele eden futbol takımının Fenerbahçe’yi 2-1 mağlup etmesi o senelerin en dikkat çekici olaylarından biriydi. Aynı dönemde bir diğer önemli olay, Darüşşafaka’nın Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın 1922’de kuruluşunda yer alan kulüplerden biri olmasıydı. Kulüp başkanı Cemal Faris Bey de İttifak’ın yönetim kurulu üyeliğine seçilmişti.

Kulübün futbol takımının faaliyetleri 1930’lardan itibaren sönerken, Darüşşafaka’da spor okul takımlarıyla devam etti. Futbolla birlikte o tarihlerin gözde sporu olan voleybolda, okul takımı 1934’te İstanbul şampiyonluğunu kazandı. Okul futbol takımı da 1927’de kazandığı İstanbul şampiyonluğunu bir daha tekrarlayamamakla birlikte, birkaç kez ikinci oldu. Okulun futbol sahasında yetişen birçok futbolcu, otuzlu ve kırklı yıllarda büyük kulüplerin formasını giydi. Bunlar içinde en dikkat çekenleri Beşiktaşlı Nazım Öner, Galatasaraylı Musa Sezer, Fenerbahçeli Murat Alyüz ve Vefalı Galip Haktanır’dı. Son üç futbolcu milli takımda da oynadılar.

DSK, 1951’de ikinci bir başlangıç yaptığı zaman futbol ve voleybolun yanına, Türkiye için de yeni bir spor sayılabilecek basketbol katılmıştı. Okul takımı 1940’ların ikinci yarısından itibaren okullar arası müsabakalarda yer almaya başladı. Kulüp takımı da ilk kez katıldığı ikinci kümede 1951-52 sezonunda şampiyon olup İstanbul Birinci Ligi’ne yükseldi. Ellili yıllar boyunca mücadelesine devam eden yeşil-siyahlı takım, okul bünyesinden yetişen oyuncuların gelişip ustalaşmasıyla birlikte iddialı hale geldi. Kritik transferlerin de yapılmasıyla birlikte Darüşşafaka basketbol takımı 1959-60 sezonunda İstanbul Ligi şampiyonu olarak ilk büyük başarısına imza attı. Aynı kadro 1960-61 ve 1961-62 sezonunda Türkiye birinciliğini kazanarak Türkiye basketbol tarihindeki yerini aldı. Darüşşafaka’dan yetişen birçok basketbolcu da milli takıma yükselerek ve bir kısmı daha sonra antrenör olarak ülke basketboluna büyük katkıda bulundular. İlk akla gelen örneklerin Yalçın Granit ve Mehmet Baturalp olduğu bu grupta Nedret Uyguç, Şevket Taşlıca, Niyazi Turan, Hüdai Budanur, Dursun Açıkbaş, Atila Erten ve Önder Okan isimlerinin de anılması şarttır.

Darüşşafaka Spor Kulübü’nde, ellili yıllarda zirveye çıkan bir diğer dal voleyboldu. Basketbolda okulun kendi bünyesinden çıkan oyuncular milli takıma kadar yükselirken, voleybolda üniversite eğitimi görmek üzere Anadolu’nun muhtelif yerlerinden gelmiş kabiliyetli sporcularla kurulan takım, 1957-58 sezonunda İstanbul, 1958-59 sezonunda Türkiye şampiyonluğuna ulaştı. Bu yıllarda yeşil-siyahlı formayla mücadele eden Atila Sesören, Nasuhi Ünlü, Cafer Aksakal, Ayhan Altuğ, Ender Kurt, Yalçın Gördürür ve Yıldıray Pağda milli takım forması da giydiler.

Bu tarihi başarıların ardından kulüp başkanı Refik Darcan’ın yaşadığı ciddi sağlık sorunları yüzünden görevini bırakmasıyla birlikte Darüşşafaka Spor Kulübü mali sıkıntıya girdi. Bunun sonucunda basketbol ve voleybol takımlarının yıldız oyuncuları çeşitli kulüplere transfer oldular. İki dalda da takımlar 1964-65 sezonundan itibaren İstanbul İkinci Ligi’nde mücadele etmeye başladı. Voleybol şubesi 1980’lerin ortalarına kadar alt liglerde mücadele ettikten sonra tarihe mal olurken, basketbol takımı uzun yıllar İstanbul mahalli liginde yer aldı, 1971-74 arasında Türkiye İkinci Ligi’nde oynadı. Mahalli ligde geçen donemin ardından 1987-88 sezonunda tekrar Türkiye İkinci Ligi’ne yükselen Darüşşafaka basketbol takımı, 1992-93 sezonundan itibaren Türkiye Birinci Ligi’nde mücadele etmeye başladı. 1997’de mücadele ettiği Koraç Kupası’nda grubunda lider olarak bir üst gruba çıktı, 2000’de Saporta Kupası’nda çeyrek final oynadı, 2001 ve 2002’de Birinci Ligi üçüncü sırada tamamlayıp play-off’larda yarı finale kaldı. 2010 yılında müdaelesine  İkinci Ligde devam eden Darüşşafaka, 2012-2013 sezonunda Doğuş Grubuyla yaptığı stratejik işbirliği ertesinde şampiyon olarak Birinci Lige yükseldi. Aynı yıl, 2013’de kurulan Satranç Takımı’da şampiyon olarak Satranç Birinci Ligi’ne yükseldi. Darüşşafaka Doğuş adıyla mücadele eden basketbol takımı 2015’de normal sezonu üçüncülükle bitirerek Euroleague’e katıldı. Euroleague’de bu ilk sezonunda son 16’ya kalma başarısı gösterdi. 2016-17 ve 2017-18 sezonlarında Süper Ligde play-offlara kalan 2016-17’de Türkiye Kupası finalinde kupayı Fenerbehçe’ye kaybeden Basketbol takımı, 2017-18’de Euroleague’de son sekize kaldı. 2017-18’de Eurocup’da mücadele eden Darüşşafaka mükemmel bir performansın ardından Eurocup kupasını Türkiye’ye getirdi. Satranç takımı da 2015’de dördüncü 2016’da yedinci olarak bitirdiği ligi, 2016’da üçüncü tamamlayarak Türkiye Satranç Süper Ligi’ne çıktı.